enEnglish
faفارسی

ابهام زدایی از مدارس تاریخی یزد

حسینیه و گنبد هشت
شهر تاریخی یزد
حسینیه و گنبد هشت شهر تاریخی یزد

15 مهرماه 1396 با هدف بررسی و مقایسه مدارس شهر تاریخی یزد، بازدیدی با حضور مهندس مجید علومی(قائم مقام پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد)، مهندس نجمه نادری(مسئول دفتر فنی پایگاه میراث جهانی) و جمعی از کارشناسان پایگاه صورت گرفت. در این بازدید که به ترتیب از بناهای منار گلی، حسینیه و گنبد هشت و بنای مشهور به زندان اسکندر(مدرسه ضیائیه) به عمل آمد، بحث و هم­‌اندیشی میان اعضای پایگاه پیرامون تاریخ مدارس یزد انجام شد.

IMG_9206

با توجه به مطالعه کتب و منابع تاریخی که اخیراْ در فهرست برنامه‌های پژوهشی پایگاه میراث جهانی قرار گرفته، نیاز به بازدید جهت مشاهده و مقایسه تطبیقی کالبد فضاها، موقعیت‌ها و دسترسی‌ها، تزئینات بناها و قرائت کتیبه‌های مندرج بر برخی مدارس تاریخی شهر یزد احساس می‌­شد که این بازدید به منظور رفع ابهامات و تطبیق برخی یافته‌های مطالعات یادشده با بناهای مورد نظر صورت گرفت.

طی این بازدید مکان‌­های ذکرشده، مورد مشاهده و بررسی کارشناسان قرار گرفت و در راستای یافتن موقعیت بناهای تاریخی مربوط به قرون 4 تا 7 که در منابع تاریخی از آن‌ها یاد شده است و همچنین تعیین کاربری و هویت اصلی برخی از بناهای تاریخی موجود(همچون بنای مشهور به زندان اسکندر، حسینیه و گنبد هشت، منار گلی و…) گفتگو و هم‌اندیشی صورت پذیرفت.

نجمه نادری با تشریح نتایج پژوهش‌های اخیر توسط دانشجویان و پژوهشگران که نشان می‌دهد بنای مشهور به زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه، در اصل مربوط به این بنا نبوده است، دو پرسش اساسی را به منظور ادامه این پژوهش مطرح کرد که بنای اصلی مدرسه ضیائیه در چه محلی قرار داشته و همچنین بانی، کاربری و زمان ساخت بنایی که امروز به نام زندان اسکندر شناخته می‌شود، چه بوده است؟

مجید علومی در این بازدید با اشاره به بررسی‌های صورت‌گرفته در گذشته و مقایسه زمان ساخت بناها، در خصوص بررسی تاریخ دقیق ساختن هر بنا گفت: سونداژ و گمانه‌زنی از بنا، بازخوانی کتیبه‌­ها و استفاده از روش‌­های نوین برای تخمین عمر بناها مورد نیاز است که به زودی در اولویت اقدام‌ها قرار خواهد گرفت.

photo_۲۰۱۷-۱۰-۰۹_۱۴-۰۲-۲۱ (2)

در نتیجه این پژوهش که منجر به بررسی دوره­‌های تاریخی بناهای مذکور، انطباق موقعیت بنا با متون تاریخی و بررسی دقیق کاربری قدیم و جدید بنا خواهد شد، احتمال آن می‌رود که بسیاری از باورهایی که امروزه جامعه تخصصی نسبت به چیستی و زمان بنا نهادن نخستین سنگ‌بنای مدارس تاریخی یزد دارد، دستخوش تغییرات عمده‌ای قرار گیرد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “ابهام زدایی از مدارس تاریخی یزد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *