enEnglish
faفارسی

انتشار کتابچه انگلیسی واژگان تخصصی و محلی یزد در عید نوروز

63890

مدیر پایگاه میراث فرهنگی یزد خبر داد؛

انتشار کتابچه انگلیسی واژگان تخصصی و محلی یزد در عید نوروز

مدیر پایگاه میراث فرهنگی استان یزد، با اشاره به این‌که یکی از وظایف اصلی پایگاه میراث فرهنگی در حال حاضر آموزش و اطلاع رسانی است، گفت: کتابچه انگلیسی معرفی معماری، مردم شناسی بافت جهانی یزد و واژگان تخصصی و محلی یزد ویژه گردشگران خارجی تدوین و در عید نوروز منتشر می‌شود .

«مجتبی فرهمند»، با بیان این‌که کتابچه گلاسوری یکی از پیوست‌های پرونده ثبت جهانی یزد بود که برای یونسکو ارسال شده است، اظهار کرد: ‌این کتابچه شامل واژگان تخصصی است که در پرونده استفاده شده است .

وی افزود: در این کتابچه گلاسوری برای هر واژه به کار رفته یک توضیح مختصر به همراه یک تصویر آمده و آن را تشریح کرده است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی استان یزد، با اشاره به این‌که واژگان به کار رفته در این کتابچه زمینه‌های مختلف معماری و شهرسازی، مردم شناسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، مشاغل، صنایع دستی و سوغات یزد را دربر می‌گیرد، گفت: به دلیل این‌که زبان کتابچه گلاسوری انگلیسی است این واژگان نیز به ترتیب حروف الفبای انگلیسی مرتب شدند.

این مقام مسئول در ادامه با بیان این‌که فصل گلاسوری پرونده ثبت جهانی در ماه‌های اخیر توسط کارشناسان پایگاه میراث جهانی یزد مورد ویرایش و تدوین قرار گرفته و اکنون در حال ویرایش نهایی است، افزود: در دستور کار است که این کتابچه تا قبل از نوروز 97 چاپ و برای توزیع بین توریست‌ها و گردشگران آماده باشد.

فرهمند در ادامه اظهار کرد: دلیل این‌که کتابچه گلاسوری در پرونده ثبت جهانی به عنوان یک فصل تدوین شده به خاطر این است که داورها و ارزیابان پرونده بتوانند از واژگان و اصلاحات تخصصی که در طول پرونده از آن استفاده شده و مربوط به فرهنگ و معماری یزدی است، یک تصویر کلی داشته باشند تا تسهیل کننده مطالعه پرونده باشد.

وی با بیان این‌که یکی از وظایف اصلی پایگاه میراث جهانی در حال حاضر آموزش و اطلاع رسانی در حوزه‌های مختلف است، گفت: این کتابچه از جمله اقدامات اجرایی است که در راستای تحقق این امر انجام می‌شود.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: مخاطب اصلی این کتابچه در حال حاضر گردشگران هستند اما اقدامات دیگری نیز در دست پیگیری است که هدف آن بیشتر مردم و ساکنان بافت تاریخی است.

مرجع: ایسنا- یزد

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “انتشار کتابچه انگلیسی واژگان تخصصی و محلی یزد در عید نوروز”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *