enEnglish
faفارسی

تهیه و تنظیم کتابچه راهنمای مردمی در پایگاه میراث جهانی یزد

63890

مدیر پایگاه میراث فرهنگی استان یزد، با اشاره به ضرورت ارتقای سطح آموزش مردمی به ویژه ساکنین بافت تاریخی از نحوه نگهداری بافت، گفت: کتابچه راهنمای مردمی به منظور اطلاع رسانی به ساکنین بافت تاریخی در یزد منتشر می‌شود.

«مجتبی فرهمند» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه یزد، با اشاره به این‌که کتابچه راهنمای مردمی با هدف اطلاع رسانی به مردم به ویژه ساکنین بافت تاریخی در دست تهیه است، اظهار کرد: این کتابچه در ابتدا با تهیه محتوا شروع شده است.

وی افزود: محتوای این کتابچه بر اساس بررسی مشکلات مردم، مصاحبه و تحقیقات میدانی کارشناسان و مراقبان میراث فرهنگی در حوزه تخلفاتی که محدوده بافت تاریخی صورت می‌گرفت، انجام شده است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی استان یزد، با بیان این‌که محتوای کتابچه به صورت سوالات و براساس مجموعه ابهامات ساکنین بافت تاریخی تنظیم شده است، گفت: پاسخ این سوالات به صورت کارشناسی، در عین سادگی و قابل فهم برای عموم نوشته شده است.

این مقام مسئول با اشاره به این‌که اکنون کتابچه راهنمای مردمی در دفتر فنی پایگاه میراث فرهنگی در حال مصور شدن است، تصریح کرد: در این کتابچه نمونه‌هایی از تخلف و همچنین نمونه‌هایی از اقدامات خوب مردم به صورت کامل مستند سازی شده و در شرایطی که جامعیت معرفی توضیحات را داشته باشد در دست تدوین است.

فرهمند در ادامه به بخش‌های مختلف کتابچه راهنمای مردمی اشاره کرد و گفت: بخش اول که برای ساکنین بافت تاریخی به خصوص افرادی که در بناهای خشتی و تاریخی زندگی می‌کننددر نظر گرفته شده، شامل بخش‌های حفاظتی، معرفی و نحوه پاسخ دهی به سوالات و انتظاراتی که از میراث فرهنگی یا شهرداری دارند است.

وی با بیان این‌که بخش دوم کتابچه مربوط به مکان‌های تجاری است، تصریح کرد: در این قسمت بورشور اطلاع رسانی قوانینی که کسبه ملزم به رعایت آن هستند و موارد لازم جهت حفظ بناهای تاریخی به صورت گرافیکی و ساده در دست تهیه است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی استان، در پایان خاطرنشان کرد: مباحثی از جمله تابلوها، مباحث منظری و مصالح کلی نیز در قالب بورشورهای اطلاع رسانی تهیه و در دسترس مردم قرار می‌گیرد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “تهیه و تنظیم کتابچه راهنمای مردمی در پایگاه میراث جهانی یزد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *