enEnglish
faفارسی

سومین جلسه کمیته فنی پایگاه میراث جهانی یزد برگزار شد.

IMG_4706

سومین جلسه ی کمیته فنی پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد با حضور مسولین، اساتید و صاحب نظران در تاریخ دوشنبه 16/11/96 در محل پایگاه میراث جهانی یزد برگزار گردید.

در این جلسه که با محوریت بررسی ظوابط و محدوده ی حریم منظری شهر تاریخی یزد برگزار گردید، موضوعات دیگری نیز از جمله طرح نورپردازی محورهای گردشگری و بناهای شاخص عرصه میراث جهانی ، برگزاری کارگاه ساخت با تکنیک و مصالح اصیل از جمله خشت و بررسی چندین طرح بر اساس ضوابط و محدودیت های محدوده ی عرصه، مطرح و مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

IMG_4714

 بر اساس مصوبات این کمیته بخشی از بیرونی ترین قسمت محدوده ی حریم میراث جهانی که در برگیرنده قسمت های حدفاصل مرز حریم  و محدوده ی ثبت ملی یا شهر تاریخی یزد در دوره ی قاجار است با ترازهای ارتفاعی مشخص، و لازمه ی دریافت ضابطه ی ساخت و نما مشخص گردید و امکان کوتاه تر ساختن مراحل اخذ مجوز و پروانه ساخت نیز تایید شد.

 همچنین در دیگر مصوبه ی این کمیته مقرر گردید کارگاهی بر اساس اصول ساخت سنتی یزد و در جهت ترویج و تقویت آداب ساخت از جمله استاد و شاگردی و آشنایی با اصول کارگاه مانند ایمنی و تجهیز آن برگزار گردد و از استادکاران ماهر و برجسته این  عرصه یاری گرفته شود.

همچنین کلیات طرح نور پردازی محورهای گردشگری (فرهنگی) شهر تاریخی یزد که توسط مشاور گلنور تهیه گردیده با تاکید بر حفظ ارزش های بافت و پرهیز از اقدامات غیر فنی و آسیب رسان تصویب گردید.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “سومین جلسه کمیته فنی پایگاه میراث جهانی یزد برگزار شد.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *