enEnglish
faفارسی

ضرورت تبدیل یزد به یک مقصد بزرگ جهانی

پانل ثبت جهانی شهر تاریخی یزد
پانل ثبت جهانی شهر تاریخی یزد

نماینده ایران در کمیته میراث جهانی یونسکو با اشاره به این‌که شهر تاریخی یزد نباید در چشم جهان خاموش بماند، گفت: یزد باید مقصد بزرگ جهانی برای عالمان، پژوهشگران و مراکز فرهنگی جهان شود .

به گزارش ایسنا-منطقه یزد، «عبدالرسول وطن‌دوست» با اشاره به انعقاد پیمان نامه سال 1972 یونسکو اظهار کرد: این پیمان نامه با موضوع حفاظت، نگهداری و پشتیبانی از آثار منحصر به فرد جهانی است، در پی تلاش‌های کشورهای مختلف دنیا منعقد شده است .

وی با بیان این‌که پس از جنگ جهانی دوم در اروپا بسیاری از آثار تاریخی از بین رفت، افزود: جامعه جهانی به دنبال راهی بود که بوسیله آن بتواند از آثاری که متعلق به بشریت است حفاظت کند.

او با اشاره به ثبت سه اثر تاریخی ایران در سال1979، گفت: متاسفانه کشور ما به دلیل عوامل مختلفی از جمله جنگ تحمیلی از 1979 به مدت بیست سال تقریبا هیچ اثری در یونسکو ثبت نکرده است .

وطن‌دوست در ادامه با بیان این‌که در این مدت بیست ساله هیچ گونه محدودیتی برای ثبت جهانی آثار تاریخی وجود نداشته است، تصریح کرد: خوشبختانه پس از گذشت بیست سال فعالیت‌های مربوط به ثبت آثار تاریخی و ارزشمند ایران آغاز شده و در حال حاضر این آثار در یونسکو به 21 اثر رسیده است .

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت ثبت آثار در فهرست جهانی اشاره کرد و گفت: ثبت اثر در میراث جهانی همانند یک کاتالیزور در امر حفاظت عمل می‌کند و حفاظت را در جامعه جهانی و در کشور، تسریع می‌کند .

این مقام مسئول با بیان این‌که اثر تاریخی ثبت شده در فهرست جهانی می‌تواند به نظام‌های مالی، فرهنگی و پژوهشی جهان وصل شود، خاطرنشان کرد: با وصل شدن به این نظام‌ها می‌توانیم از امکانات برای مقصد گردشگری شدن استفاده کنیم .

وطن‌دوست با اشاره به این‌که کشور در این حوزه کم کاری کرده است، گفت: هنگامی که یک اثر در فهرست جهانی یونسکو ثبت می‌شود اهمیت آن در این دستگاه بیشتر شده و می‌تواند از ثمرات آن سال‌های زیادی استفاده کند .

نماینده ایران در چهلو یکمین نشست کمیته میراث جهانی با بیان این‌که ثبت جهانی شدن آثار تاریخی راه را برای همکاری‌های بین‌المللی باز می‌کند اظهار کرد: این همکاری‌ها که می‌تواند در حوزه‌های مختلف باشد، شهر را به دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی وصل می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به این که یزد اگر مهم ترین شهر تاریخی جهان نباشد حتما یکی از مهم ترین شهرهای تاریخی جهان است، گفت: اگر این را بپذیریم نباید اجازه دهیم یزد در چشم جهان خاموش بماند و در جامعه جهانی مطرح نباشد .

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: مهمترین وظیفه ما بعد از ثبت این است که یزد را یک مقصد بزرگ جهانی برای عالمان،پژوهشگران و مراکز فرهنگی جهان کرده واز ثمرات آن استفاده کنیم .

خبر را در تارنمای خبرگزاری ایسنا دنبال کنید:

http://yazd.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=58528

سایر ابعاد خبر را در کانال تلگرامی پایگاه میراث جهانی پیگیری نمایید:

https://t.me/Yazdwhb

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “ضرورت تبدیل یزد به یک مقصد بزرگ جهانی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *