enEnglish
faفارسی

لایه‌بندی حریم میراث جهانی شهر تاریخی یزد

IMG_2606

مسئول دفتر فنی پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد، با اشاره به لزوم بررسی حریم بافت تاریخی، گفت: عدم توازن لایه‌های ساخت، از جمله مشکلات محدوده بافت تاریخی است .

«نجمه نادری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه یزد، با اشاره به این‌که شهر تاریخی یزد عرصه‌ای معادل 195 هکتار در دو قسمت مرکزی بافت تاریخی و محله زرتشتیان است که عرصه‌ای حدود 665 هکتار محدوده‌ی پیرامونی این دو عرصه را تشکیل می‌دهد، اظهار کرد: بخش‌هایی از حریم باغ جهانی دولت‌آباد به حساب می‌آید که در زمان ثبت محدوده شهر تاریخی به حریم آن اضافه شد .

وی عدم توازن لایه‌های ساخت را یکی ازمشکلات محدوده بافت تاریخی دانست و بیان کرد: در این محدوده بخش‌هایی وجود دارد که تاریخی نیستند یا این که در تغییر و تحولات قبلی بافت، نوسازی‌هایی صورت گرفته و ماهیت تاریخی بودن خود را از دست دادند .

مسئول فنی پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد، گفت: به دلیل کلی بودن ضوابط این محدوده به خصوص ضوابط محدوده حریم، پایگاه میراث فرهنگی بنا را براین گذاشته تا حریم بافت تاریخی با شناخت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد و بر اساس معیارهایی آن را لایه بندی کند .

این مقام مسئول، با اشاره به این‌که هر لایه دارای ضوابط مخصوص به خود است، افزود: هدف از ایجاد این ضوابط کاهش مشکلات مردم و تسهیل بررسی ساخت و سازها در این محدوده است .

نادری با بیان این‌که از جمله معیارهای در نظر گرفته شده برای حریم، تصویر سال 35 است که به عنوان ملاک عمل پیوستگی بافت مورد بررسی قرار گرفت، تصریح کرد: بخش‌هایی از این حریم که در تصاویر تاریخی هنوز ساخته نشده و در محدوده بافت تاریخی نبودند، مشخص گردید .

وی در مورد حریم منظری عرصه خاطرنشان کرد: بخش‌هایی از حریم که نقش عملکرد حفاظت منظری دارند به لحاظ ساخت و ساز مورد نظر نیستند بلکه از لحاظ ارتفاع و ماهیت پوسته بیرونی می‌توانند معرف محدوده شهر تاریخی باشند .

نادری، ادامه داد: این بخش‌ها می توانند خط آسمان محدوده عرصه را تحت تاثیر قرار دهند و به حفظ این خط کمک کنند یا آن را از بین ببرند .

این مقام مسئول به محورهای گردشگری مسیرهای ورودی به محدوده بافت تاریخی و منتهی به این ناحیه اشاره کرد، و افزود: بر اساس وضع موجود، محورهای گردشگری به سه دسته محدوده نوسازی، استحفاظی و ویژه تقسیم شدند .

وی با بیان این‌که محدوده ویژه بخش‌هایی از بافت تاریخی است که به لحاظ قدمت، اصالت و همچنین ارزش بناهای تاریخی اهمیت زیادی دارند، گفت: این محدوده بخش‌هایی هستند که خارج از محدوده عرصه حریم جهانی قرار دارند اما از لحاظ ارزشی لایه‌های خیلی با ارزشی محسوب می‌شوند و امکان اتصال آن‌ها به محدوده جهانی در آینده نزدیک وجود دارد .

مسئول فنی پایگاه میراث جهانی یزد، در ادامه با لایه استحفاظی اشاره کرد و ادامه داد: لایه استحفاظی شامل بخش‌هایی از محدوده حریم جهانی می‌شود که در سطح تاریخی زمینه‌ای تاریخی دارند اما به لحاظ دانه بندی، نظام‌پر و خالی و وضع کنونی بافت، ساخت و ساز در آن‌ها دچار تغییرات زیادی شده است .

نادری در ادامه با اشاره به این‌که بیش از 60 درصد وضعیت بافت لایه استحفاظی تحت تاثیر قرار گرفته و نظام ساخت و ساز، بافت اصلی آن‌ها را از بین برده است، اظهار کرد: ضوابط این لایه‌ها که مامور حفاظت از بخش‌های باقی مانده هستند به گونه‌ای تدبیر شده که بناهای خشتی موجود کاملا در حفاظت قرار می‌گیرند و ساخت و به سازها با ضوابط روشن‌تری مجوز داده می‌شود .

وی با بیان این‌که لایه‌های نوساز بخش‌هایی از این محدوده هستند که در تصاویر سال 35 زمین بوده و یا این‌که نوسازی عمده‌ای در آن‌ها صورت گرفته که به‌هم پیوستگی و اصالت بافت تاریخی در آن‌ها به طور کامل از بین رفته است، افزود: در این محدوده تک دانه‌هایی نیز ممکن است وجود داشته باشد که بر اساس ضوابط خاص خود دیده شده اما از نظر نظام ساخت و معماری شهرسازی شباهت بیشتری به ضوابط سایر بخش‌ها دارند .

نادری در بخش دیگری از سخنان خود به فواید لایه بندی شهر تاریخی اشاره کرد و گفت: طبق این لایه بندی همه مردم در جریان شرایط نوسازی و بازسازی بناهای خود قرار می‌گیرند و روشن می‌شود در هر محدوده چه موضوعاتی را باید به عنوان مبنای اصلی کار خود قرار دهند تا عرصه جهانی بهتر کنترل شود .

این مقام مسئول با اشاره به این‌که در جلسه کمیته فنی کلیت لایه بندی مورد پذیرش قرار گرفته است، اظهار کرد: بر اساس این مصوبه بنا گردید ضوابط دانه‌های نوسازی که داخل محدوده ثبت ملی قرار داشتند با کمی تمایز نسبت به نوسازی‌هایی که بیرون از این محدوده هستند اما در محدوده حریم قرار دارند اصلاح شود .

نادری در پایان خاطر نشان کرد: در دستور کار است ضوابطی به صورت کلی‌تر با ارایه خط قرمزهایی ارایه شود تا خلاقیت‌ها و ملاک‌هایی که می‌تواند مدنظر طراحی و معماری قرار گیرد در آن‌ها جای داده شود .

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “لایه‌بندی حریم میراث جهانی شهر تاریخی یزد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *