enEnglish
faفارسی

مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد در مصاحبه با خبرنگار ایسنا:جامعه محلی، عناصر مؤثر مدیریت شهر تاریخی

IMG_9321

مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد، عصر دیروز در مصاحبه با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه 10 کمیته تخصصی در راستای مدیریت شهر تاریخی در استان تشکیل شده است، گفت: رفع نیازهای مردم و حفظ اصالت و یکپارچگی بافت تاریخی ملاک تصمیم‌گیری و اجرای برنامه‌های کمیته‌های تخصصی مدیریت شهر تاریخی است.

«مجتبی فرهمند» با اشاره به نقش پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد در مدیریت این شهر تاریخی، اظهار کرد: این پایگاه در حقیقت مسئولیت هماهنگ کردن مدیریت شهری و ایجاد ارتباط با سازمان یونسکو را به عهده دارد.

وی افزود: در پایگاه میراث فرهنگی یزد 10 کمیته تخصصی«امنیت»، «بهداشت و سلامت»، «اجتماعی و مشارکت مردمی»، «حفاظت و بازآفرینی»، «خدمات شهری»، «حفاظت کالبدی»، «آموزش و پژوهش»، «گردشگری»، «برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی» و کمیته «زیرساخت‌ها» تشکیل شده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی یزد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که جامعه محلی یکی از عناصر موثر در مدیریت شهر تاریخی یزد است، گفت: در تمام کمیته‌های تخصصی که به منظور مدیریت شهر تاریخی یزد در پرونده ثبت جهانی پیش‌بینی شده، نماینده شاغلین و ساکنین بافت تاریخی عضویت دارند.

فرهمند به کارگیری سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه میراث فرهنگی را از دیگر اقدامات انجام شده در راستای مدیریت شهر تاریخی یزد دانست و تصریح کرد: رفع نیازهای مردم و حفظ اصالت و یکپارچگی بافت تاریخی ملاک تصمیم‌گیری و اجرای برنامه‌های کمیته‌های تخصصی مدیریت شهر تاریخی است.

این مقام مسئول در ادامه آموزش جامعه محلی در راستای ایجاد ارتباط مستمر و موثر جوامع محلی و گردشگران خارجی را از دیگر برنامه‌های در دستور کار عنوان کرد و گفت: اعتقاد ما در حوزه گردشگری این است که ساکنان بافت تاریخی باید جزو ذینفعان گردشگری باشند.

وی صنایع دستی و اقامت‌های بوم‌گردی را یکی از راهکارهای موثر در راستای توسعه صنعت گردشگری در استان و شهر یزد دانست و بیان کرد: حمایت از این حوزه نقش مهمی در جذب مشارکت مردمی در مدیریت شهر تاریخی ایفا می‌کند.

‌مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد خاطرنشان کرد: آن چیز که گردشگران را جذب می‌کند، فرهنگ شهرها و مردم است، به همین سبب این موضوع که چه چیزی به عنوان فرهنگ مردم یزد به گردشگران منتقل می‌شود، مهم و حائز اهمیت است.

فرهمند در پایان گفت: برنامه‌ریزی در راستای روشن کردن فرهنگ‌های غنی، تقویت و احیای آداب و سنت‌های مردم یزد و آموزش نحوه انتقال این فرهنگ‌ها به گردشگران در دستور کار جدی پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد در مصاحبه با خبرنگار ایسنا:جامعه محلی، عناصر مؤثر مدیریت شهر تاریخی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *