enEnglish
faفارسی

نشست مشترک اعضای هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه یزد با کارشناسان پایگاه میراث جهانی

IMG_2639

اعضای هسئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه یزد و اعضای انجمن علمی دانشجویی دانشگاه یزد(انجمن شارستان) در نشست مشترکی با کارشناسان و مسئول دفتر فنی پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد دیدار و هم‌اندیشی کردند. در این نشست مشترک، ضمن ارائه گزارشی از روند ثبت جهانی شهر تاریخی یزد، فعالیت‌های صورت‌گرفته و اقدام‌های پیش رو، در راستای اجرای هرچه بهتر پلان مدیریت و زمینه‌های مشترک همکاری پایگاه و دانشگاه گفتگو و هم‌اندیشی صورت پذیرفت.

خبرگزاری ایسنا به شرح زیر به بیان نکاتی از این نشست مشترک پرداخته است:

عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه یزد، با اشاره به این‌که بافت تاریخی دفاتر بیشماری است که باید مورد بررسی قرار گیرد،گفت: جنبه‌های پنهان سرمایه‌های واقعی بافت شهر یزد باید شناسایی و معرفی شوند.

به گزارش ایسنا-منطقه یزد، «حسین نورمحمدزاد» در نشست مشترک کارشناسان کارگروه شهرسازی پایگاه میراث جهانی با اعضای هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه یزد، با اشاره به این‌که بافت تاریخی یزد تمامأ اسناد ارائه شده نیست، اظهار کرد: بافت تاریخی یزد دفاتر بیشماری است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان این‌که نباید روند پیشرفت بافت در چهارچوب ثبت شده متوقف شود، گفت: در بسیاری از موارد شناخت کاملی از بافت تاریخی نداریم و لازم است که ناگفته‌های بافت بیان شود.

عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه یزد، افزود: اگر بافت تاریخی را به منزله طرح‌هایی درنظر بگیریم، متوجه می شویم آنچه که بافت تاریخی یزد را بافت کرده مجموعه حرف و احادیثی است که در آن طرح‌ها دمیده شده است.

وی در ادامه به طبقه‌بندی‌های بافت تاریخی اشاره کرد و  گفت: اگر بخواهیم از ثبت بافت تاریخی یک طبقه‌بندی ارایه دهیم ، ثبت روشن و ثبت پنهان داریم.

نورمحمدزاد، آنچه که تاکنون از بافت تاریخی یزد به ثبت رسیده را در گروه ثبت روشن دانست و بیان کرد: ثبت پنهان یعنی آنچه که در بافت وجود دارد ولی عرضه نشده است.

این مقام مسئول، با تاکید بر لزوم کشف،‌تعریف و عرضه جنبه‌های پنهان بافت تاریخی، اظهار کرد: جنبه پنهان سرمایه‌های واقعی بافت شهر یزد است که کم توجهی و بی توجهی موجب نابودی آن‌ها می‌شود.

عضو هیئت علمی گروه شهرسازی، با اشاره به اهمیت تغییر بعد کارکردها در بافت تاریخی شهر خاطرنشان کرد: کارکردها در بافت تاریخی در حال تغییر هستند که این تغییر بسیار مخاطره‌آمیز بوده و در صورت ادامه روند آن شاهد از بین رفتن بافت تاریخی یزد و شکل گیری بافت دیگری خواهیم بود.

این مقام مسئول در پایان گفت: بافت تاریخی یزد ظرفیتی پایان‌ناپذیر است که تنها با همکاری و مشارکت مسئولین و مردم یزد می‌توان به بهترین نحو از آن بهره‌برداری کرد.

IMG_2580

در ادامه این نشست، مسئول دفتر فنی پایگاه میراث جهانی بافت تاریخی یزد، با اشاره به این‌که پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد نقش انتقال هماهنگی‌ها را برعهده دارد، گفت: حفاظت و بهره‌برداری از بافت نیازمند یک مدیریت واحد است.

«نجمه نادری» در نشست مشترک کارشناسان کارگروه شهرسازی پایگاه میراث جهانی و مسئول کمیته فنی پایگاه، با بیان این‌که پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد نقش انتقال هماهنگی‌ها را برعهده دارد، اظهار کرد: در پلان مدیریت جهت ایجاد مدیریت هماهنگ و واحد شهر تاریخی یزد، پایگاه میراث جهانی وظیفه برقراری ارتباط، پایش و کنترل اقدامات و ارسال گزارشات را برعهده دارد.

وی با اشاره به این‌که پلان مدیریت آنطور که باید پذیرفته نشده است، افزود: در پلان مدیریت بر اساس آسیب شناسی که انجام شد، تلاش بر این است که افرادی که به لحاظ امنیتی نقش محوری‌تری دارند در عرصه نزدیکی باشند.

مسئول فنی پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد، در ادامه با بیان این‌که ضعف مدیریت مهمترین مشکل ما است، گفت: به دلیل نبود پایگاه مدیریت و یگان مدیریت به معنای واقعی، درگیر مشکلاتی می‌شویم که وجود دارند اما هیچ یک مسئولین در راستای برطرف کردن آن اقدامی نمی‌کنند.

نادری به فصل‌های پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد اشاره کرد و گفت: فصل توصیفی این پرونده در ثبت جهانی آن بسیار اثرگذار و حائز اهمیت است.

وی افزود: ساختار فصل توصیف و تاریخچه این پرونده را با محوریت معرفی کل شهر یزد، جغرافیاي طبیعی شهر یزد، شاهکار تمدن کاریزي، راه، دسترسی و عبور از یزد، ساختار دفاعی شهر یزد، نظام عملکردي در بافت تاریخی یزد و نظام کالبدي و سازماندهی فضایی تشکیل می‌دهد.

این مقام مسئول در پایان با بیان این‌که اصالت یکپارچگی و پویایی بافت تاریخی یزد از مهمترین ویژگی‌های پرونده ثبت جهانی یزد است، تأکید کرد: حفاظت و بهره‌برداری از بافت نیازمند یک مدیریت واحد است.

IMG_2607

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “نشست مشترک اعضای هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه یزد با کارشناسان پایگاه میراث جهانی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *