enEnglish
faفارسی

پیام مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد به مناسبت روز جهانی صلح

world-day-of-peace1

روز جهانی صلح بهانه‌ای است برای اندیشیدن به آرمانی جهانی، آرمانی که همواره انسان‌های آزاده و وارسته را در درازای تاریخ بشریت به تکاپو واداشته تا روزنه‌ای به سوی آرامش انسان‌ها جستجو کنند و تعالی را به بشر هدیه نمایند.
در این سال‌ها که صلح و آرامش در کشمکش‌ قدرت‌های زمانه رنگ باخته و بیم آن می‌رود که به رویایی دست‌نیافتنی برای انسان تبدیل گردد، بازگشت به نمونه‌های اصیل و ریشه‌های فرهنگی ملت‌ها را می‌توان رهیافتی مناسب در ایجاد گفتمان صلح و آرامش پایدار در جهان برشمرد.
فرهنگ و تمدن ایران‌زمین همواره سرشار از صلح، آشتی، دوستی، آرامش و تعامل مبتنی بر گفتگو و احترام دوسویه بوده و ایرانیان حتی در دوره‌هایی که بر بخش‌های پهناوری از گیتی فرمان می‌رانده‌اند، این مفاهیم پربار را سرلوحه خویش داشته‌اند که امروزه نیز می‌توان در منابع مکتوب و مصنوع آثار آن را جستجو نمود.
شهر تاریخی یزد که به پشتوانه قرارگیری در حوزه تمدن کاریزی، از مفاهیم فرهنگی این تمدن نیز برخوردار است، از جمله شهرهای به‌جامانده در حوزه تمدن ایرانشهری است که دربردارنده آموزه‌هایی شگرف در تعامل انسان با طبیعت، انسان با سایر انسان‌ها و انسان با جهان هستی است. آموزه‌هایی که می‌تواند سرمشق صلح، مدارا، گفتگو، همزیستی مسالمت‌آمیز و احترام برای همه مردم جهان باشند؛ احترام به طبیعت، احترام به نوع انسان، احترام به شهروندان، احترام به همسایه‌ و رهگذر و در نهایت احترام و دوستی با جهان هستی و فراخواندن زیبایی و آرامش به زندگی بشر از این رهگذر.
و امسال در حالی روز جهانی صلح را گرامی می‌داریم که ملت ما توانسته با ثبت شهر تاریخی یزد در نمایه میراث جهانی و شناساندن ارزش‌های برجسته آن(که همانا آشتی با طبیعت و همزیستی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان در کنار یکدیگر از مهم‌ترین آن‌هاست) به جهانیان، پیام خود را در راستای صلح‌خواهی و برقراری آرامش در جهان از این رهگذر به مردم جهان برساند.
بر خود لازم می‌دانم ضمن گرامیداشت روز جهانی صلح، از همه اندیشمندان و پژوهشگران ارجمند خواهش کنم تا با واکاوی آموزه‌های نهفته در میراث جهانی شهر تاریخی یزد، زمینه‌های شناختن و شناساندن هر چه بیشتر ارزش‌های آن را برای جهانیان فراهم سازند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “پیام مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد به مناسبت روز جهانی صلح”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *