enEnglish
faفارسی

گزارش مشروح اقدامات پایگاه میراث جهانی یزد در روز جهانی بناها و محوطه‌ها با شعار میراث برای نسل‌ها

10

به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه‌ها با شعار میراث برای نسل‌ها و بر اساس جلسه مشورتی با معاونت میراث فرهنگی و کارشناسان این حوزه، مقرر گردید پایگاه برنامه‌های ذیل را با همکاری پایگاه‌های میراث جهانی شهر تاریخی یزد، میراث جهانی باغ دولت آباد، میراث جهانی قنات زارچ و اداره کل میراث فرهنگی برعهده گیرد :

  1. معرفی بناهای شاخص و ارزش‌های میراث فرهنگی برای کودکان
  2. برگزاری کارگاه خشتی معمار کوچک در خانه شکوهی (پایگاه میراث جهانی)
  3. نشست اهمیت تبادل دانش میان نسل‌ها در باغ دولت آباد

1

  1. معرفی بناهای شاخص و ارزش‌های میراث فرهنگی برای کودکان

در راستای آشنایی کودکان با بافت تاریخی و فرهنگ صیانت از ارزش های میراث جهانی، مسیرهایی برای بازدید کودکان پیش‌بینی شد. در این مسیر کودکان از بناهای تاریخی همچون چارسوق شاهی، مسجد جامع و بازارهای تاریخی شهر یزد بازدید کردند و توضیحاتی در این خصوص به آن‌ها ارائه شد.

3       2

  1. برگزاری کارگاه خشتی معمار کوچک در خانه شکوهی (پایگاه میراث جهانی)

پس از بازدید کودکان از بناهای تاریخی در مسیرهای تعریف شده و ذهنیت ایجاد شده در آن‌ها از سازه گنبد، در خانه شکوهی به گروه‌های 6نفره تقسیم شدند و با کمک و همکاری کارشناسان پایگاه میراث جهانی و نظارت استاد خلیل کارگر و همکارانش گنبدهایی را در مقیاس کوچک ساخته‌شد و برای اولین بار ساخت با خشت را تجربه کردند.

4 5

  1. نشست اهمیت تبادل دانش میان نسل‌ها در باغ دولت آباد

در انتها نشست” اهمیت تبادل دانش میان نسل ها” با حضور دانشجویان به عنوان نسل جدید، پیشکسوتان میراث فرهنگی (رئیس و معاون سابق میراث فرهنگی در دهه70 و 80) و همچنین مسئولان میراث فرهنگی استان در سالن اجتماعات باغ دولت آباد برگزار شد. در این نشست دکتر محمدرضا اولیا ضمن اشاره به اهمیت انتقال دانش و تجربیات از نسل گذشته به نسل امروز، بر استفاده از توانایی‌ها و مهارت‌های جوانان علاقه‌مند در جهت حفاظت هرچه بهتر این میراث گرانبها که به امانت به این نسل سپرده شده تأکید کردند. به گفته ایشان شکاف بزرگی بین نسل گذشته و حال به وجود آمده که برای ترمیم آن نیاز است دانش و تجربیات استادکاران سنتی به صورت ملموس به نسل امروزی آموزش داده شود. همچنین مهندس محمدرضا کارگر معاون سابق میراث فرهنگی به اقدامات صورت گرقته در دوران حضور خویش و انتقال تجربیات خود،از جمله چگونگی تعامل با مردم در راستای حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی و همچنین به بازگویی خاطرات خود با بزرگانی همچون مرحوم شیرازی، مهندس طلایی و … در آن دوران پرداختند.

11

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۰ دیدگاه در “گزارش مشروح اقدامات پایگاه میراث جهانی یزد در روز جهانی بناها و محوطه‌ها با شعار میراث برای نسل‌ها”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *